
CUI Devices
Product No:
CFM-5015BF-160-374-22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X15.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.754
10.754
10
10.26855
102.6855
25
9.65694
241.4235
50
9.29024
464.512
100
8.55684
855.684
250
8.006752
2001.688
500
7.884506
3942.253
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6000 RPM |
| Noise | 37.4dB(A) |
| Width | 15.50mm |
| Series | CFM-50BF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 15.6 CFM (0.437m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 2.4 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.200A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |