
CUI Devices
Product No:
CFM-5015CF-160-374-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X15.5MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.9755
5.9755
10
5.77695
57.7695
25
5.60956
140.239
50
5.27573
263.7865
100
4.74145
474.145
250
4.674684
1168.671
500
4.374161
2187.0805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6000 RPM |
| Noise | 37.4dB(A) |
| Width | 15.50mm |
| Series | CFM-50CF |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 15.6 CFM (0.437m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.8 W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.200 in H2O (49.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 40000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.150A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |