
CUI Devices
Product No:
CFM-5015V-150-290
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.586
5.586
10
5.4017
54.017
25
5.24514
131.1285
50
4.93297
246.6485
200
4.433508
886.7016
400
4.371045
1748.418
600
4.090054
2454.0324
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 29.0dB(A) |
| Width | 15.00mm |
| Series | CFM-50V |
| Weight | 0.073 lb (33.11 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 13.0 CFM (0.364m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 0.65 mW |
| Voltage Range | 4.5 ~ 13.8VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-5015 |
| Current Rating (Amps) | 0.054A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |