
CUI Devices
Product No:
CFM-5015V-247-290-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.847
7.847
10
7.49075
74.9075
25
7.04482
176.1205
50
6.77749
338.8745
200
6.242355
1248.471
400
5.841056
2336.4224
600
5.751889
3451.1334
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 29.0dB(A) |
| Width | 15.00mm |
| Series | CFM-50V |
| Weight | 0.083 lb (37.65 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 13.0 CFM (0.364m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 0.82 mW |
| Voltage Range | 8 ~ 27.6VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.170 in H2O (42.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-5015 |
| Current Rating (Amps) | 0.034A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |