
CUI Devices
Product No:
CFM-5015V-258-330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.878
6.878
10
6.6443
66.443
25
6.45164
161.291
50
6.06784
303.392
200
5.453332
1090.6664
400
5.376525
2150.61
600
5.030886
3018.5316
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CUI Devices |
| RPM | 6100 RPM |
| Noise | 33.0dB(A) |
| Width | 15.00mm |
| Series | CFM-50V |
| Weight | 0.073 lb (33.11 g) |
| Package | Tray |
| Air Flow | 17.0 CFM (0.476m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | omniCOOL™ Magnetic Sleeve |
| Power (Watts) | 1.23 W |
| Voltage Range | 8 ~ 27.6VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Static Pressure | 0.230 in H2O (57.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CFM-5015 |
| Current Rating (Amps) | 0.051A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |