CFR-12GR-52-1K8
YAGEO
Product No:
CFR-12GR-52-1K8
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.8K OHM 2% 1/6W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series CFR
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±2%
Resistance 1.8 kOhms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.167W, 1/6W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C