CFR-25JT-52-56R
YAGEO
Product No:
CFR-25JT-52-56R
Description:
RES 56 OHM 5% 1/4W AXIAL
Series CFR
Package Cut Tape (CT)
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 56 Ohms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C