
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CFR16J10K
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0703
0.703
25
0.04902
1.2255
50
0.038
1.9
100
0.02717
2.717
250
0.021204
5.301
500
0.016872
8.436
1000
0.01197
11.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | CFR16, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 10 kOhms |
| Composition | Carbon Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C |