CFR25SJR-52-1R
YAGEO
Product No:
CFR25SJR-52-1R
Description:
RES 1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Series CFR
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 1 Ohms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C