CFR3WSJT-73-56K
YAGEO
Product No:
CFR3WSJT-73-56K
Description:
RES 56K OHM 5% 3W AXIAL
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 56 kOhms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C