
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CFR50J120R
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 120 OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
10
0.12255
1.2255
25
0.0893
2.2325
50
0.06479
3.2395
100
0.047975
4.7975
250
0.036822
9.2055
500
0.029013
14.5065
1000
0.020083
20.083
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | CFR50, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 120 Ohms |
| Composition | Carbon Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | CFR50 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C |