
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CFR50J1K2
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
10
0.1216
1.216
25
0.08854
2.2135
50
0.06403
3.2015
100
0.0475
4.75
250
0.03648
9.12
500
0.028747
14.3735
1000
0.019893
19.893
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | CFR50, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1.2 kOhms |
| Composition | Carbon Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C |