CFR50SJT-52-270R
YAGEO
Product No:
CFR50SJT-52-270R
Description:
RES 270 OHM 5% 1/2W AXIAL
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 270 Ohms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C