
TDK Corporation
Product No:
CGA2B1X8R1E473M050BE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.047UF 25V X8R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.209
0.209
10
0.1444
1.444
50
0.08626
4.313
100
0.07296
7.296
500
0.049894
24.947
1000
0.044137
44.137
2500
0.042218
105.545
5000
0.03838
191.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | CGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Soft Termination, High Temperature |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Voltage - Rated | 25V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | X8R |