
Bourns Inc.
Product No:
CR0201-JW-472GLF
Manufacturer:
Package:
0201
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/20W 0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
10000
0.0021
21
20000
0.001834
36.68
30000
0.0017
51
50000
0.001548
77.4
100000
0.001378
137.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CR0201 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 4.7 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Base Product Number | CR0201 |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |