
Bourns Inc.
Product No:
CR0402AFX-1001GAS
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RESA-AS 0402 1K 1% 63MW TC100
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.02185
0.2185
50
0.01368
0.684
100
0.0114
1.14
500
0.007771
3.8855
1000
0.006698
6.698
5000
0.004874
24.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CR0402A-AS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |