
Bourns Inc.
Product No:
CR0402AFX-2000GAS
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RESA-AS 0402 200R 1% 63MW TC100
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.02185
0.2185
50
0.01349
0.6745
100
0.011305
1.1305
500
0.007695
3.8475
1000
0.00664
6.64
5000
0.004816
24.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CR0402A-AS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 200 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |