
Bourns Inc.
Product No:
CR0402AFX-2001GLF
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 2K OHM 1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.01615
0.1615
50
0.01007
0.5035
100
0.00836
0.836
500
0.005586
2.793
1000
0.00476
4.76
5000
0.00342
17.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRxxxxA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |