
C&K
Product No:
CR101J11S115QF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.375
2.375
10
2.13275
21.3275
25
2.0159
50.3975
40
1.928262
77.13048
100
1.830935
183.0935
300
1.753006
525.9018
500
1.6264
813.2
1000
1.54849
1548.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | CR |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Actuator Type | Round |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CR101J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 20.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |