
C&K
Product No:
CR102J11S215QF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.957
1.957
10
1.74705
17.4705
25
1.65224
41.306
40
1.573438
62.93752
100
1.502235
150.2235
300
1.438936
431.6808
500
1.34406
672.03
1000
1.280818
1280.818
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | CR |
| Circuit | SPST |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Actuator Type | Round |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CR102J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 20.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |