
C&K
Product No:
CR102J25S215QF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2135
2.2135
10
1.99025
19.9025
25
1.881
47.025
40
1.799062
71.96248
100
1.70829
170.829
300
1.635548
490.6644
500
1.517435
758.7175
1000
1.44475
1444.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | CR |
| Circuit | SPST |
| Package | Tray |
| Features | Two-Tone Rocker |
| Actuator Type | Round |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | CR102J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Black, Red |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 20.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |