CRB.M16.GYM.C92GZ
LEMO
Product No:
CRB.M16.GYM.C92GZ
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray
Orientation B
Termination Crimp
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.287" ~ 0.362" (7.30mm ~ 9.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number CRB.M16
Number of Positions 16
Shell Size - Insert M16
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C