
Vishay Dale
Product No:
CRCW040271K5FKEDHP
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/5W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1235
0.1235
10
0.1102
1.102
50
0.05909
2.9545
100
0.04218
4.218
500
0.026182
13.091
1000
0.018572
18.572
5000
0.014354
71.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | CRCW-HP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 71.5 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | CRCW0402 |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |