
Bourns Inc.
Product No:
CRE2512-FZ-R008E-3
Manufacturer:
Package:
2512
Batch:
-
Description:
RES 0.008 OHM 1% 3W 2512
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.46455
4.6455
25
0.39786
9.9465
50
0.35796
17.898
100
0.3116
31.16
250
0.278464
69.616
500
0.225416
112.708
1000
0.182314
182.314
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRE2512 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 8 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm) |
| Base Product Number | CRE2512 |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |