
Bourns Inc.
Product No:
CRM1206-FX-R050ELF
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.3553
3.553
25
0.27056
6.764
50
0.20102
10.051
100
0.149435
14.9435
250
0.126274
31.5685
500
0.108243
54.1215
1000
0.08247
82.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRM1206 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 50 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) |
| Base Product Number | CRM1206 |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |