
Bourns Inc.
Product No:
CRM2512-FX-R300ELF
Manufacturer:
Package:
2512
Batch:
-
Description:
RES 0.3 OHM 1% 2W 2512
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.45695
4.5695
25
0.37126
9.2815
50
0.32281
16.1405
100
0.26638
26.638
250
0.231382
57.8455
500
0.188347
94.1735
1000
0.149388
149.388
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRM2512 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 300 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm) |
| Base Product Number | CRM2512 |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |