
Bourns Inc.
Product No:
CRM2512-JX-R200ELF
Manufacturer:
Package:
2512
Batch:
-
Description:
RES 0.2 OHM 5% 2W 2512
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.4389
4.389
25
0.342
8.55
50
0.28956
14.478
100
0.228095
22.8095
250
0.192964
48.241
500
0.15789
78.945
1000
0.122806
122.806
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRM2512 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 200 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm) |
| Base Product Number | CRM2512 |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |