
Bourns Inc.
Product No:
CRT0402-BY-1103GLF
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.2565
2.565
50
0.17594
8.797
100
0.151335
15.1335
500
0.111131
55.5655
1000
0.098439
98.439
5000
0.076998
384.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 110 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | CRT0402 |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |