
Bourns Inc.
Product No:
CRT0603-BY-1003ELF
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.3059
3.059
25
0.22268
5.567
50
0.16131
8.0655
100
0.119605
11.9605
250
0.091808
22.952
500
0.072352
36.176
1000
0.050084
50.084
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 100 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | CRT0603 |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |