CS8101YD8
onsemi
Product No:
CS8101YD8
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 5V 100MA 8SOIC
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Reset
Current - Output 100mA
Base Product Number CS8101
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Supply (Max) 20 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V