CS8101YT5
onsemi
Product No:
CS8101YT5
Package:
TO-220-5
Description:
IC REG LINEAR 5V 100MA TO220-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Reset
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Supply (Max) 20 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-5
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V