CSB.M16.GLL.C72RZ
LEMO
Product No:
CSB.M16.GLL.C72RZ
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray, Red
Series 2P
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull, Detent Lock
Product Status Active
Shell Material Polysulfone (PSU)
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Base Product Number CSB.M1
Number of Positions 16
Shell Size - Insert M16
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C