CSR0201FTR560
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0201FTR560
Package:
0201
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.56 OHM 1% 1/20W 0201
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CSR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 560 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±300ppm/°C