CSR0402FTR120
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0402FTR120
Description:
RES 0.12 OHM 1% 1/8W 0402
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 120 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.017" (0.43mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±200ppm/°C