
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0603FK25L0
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/8W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.3838
3.838
25
0.29944
7.486
50
0.25327
12.6635
100
0.199595
19.9595
250
0.168872
42.218
500
0.138168
69.084
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | CSR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 25 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |