
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0603FK75L0
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.075 OHM 1% 1/8W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.3971
3.971
25
0.3021
7.5525
50
0.22458
11.229
100
0.166915
16.6915
250
0.141056
35.264
500
0.120897
60.4485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | CSR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 75 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |