
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0603JKR100
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.1 OHM 5% 1/8W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.2109
2.109
25
0.15352
3.838
50
0.11134
5.567
100
0.082555
8.2555
250
0.063308
15.827
500
0.049894
24.947
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | CSR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 100 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |