CSR0805JT82L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0805JT82L0
Description:
RES 0.082 OHM 5% 1/4W 0805
Features Current Sense
Tolerance ±5%
Resistance 82 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±200ppm/°C