
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR1206FT50L0
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.3306
3.306
25
0.25194
6.2985
50
0.18715
9.3575
100
0.13908
13.908
250
0.117534
29.3835
500
0.100738
50.369
1000
0.07676
76.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | CSR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 50 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |