CSR1206JT12L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR1206JT12L0
Description:
RES 0.012 OHM 5% 1/2W 1206
Features Current Sense
Tolerance ±5%
Resistance 12 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C