
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRF0805FT10L0
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.456
4.56
25
0.35568
8.892
50
0.30077
15.0385
100
0.237025
23.7025
250
0.200526
50.1315
500
0.164084
82.042
1000
0.127614
127.614
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | CSRF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 10 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.033" (0.85mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |