CSRF1206FT36L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRF1206FT36L0
Description:
RES 0.036 OHM 1% 1W 1206
Tolerance ±1%
Resistance 36 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C