CSRF2512JT51L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRF2512JT51L0
Package:
2512
Description:
RES 0.051 OHM 5% 2W 2512
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CSRF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 51 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±50ppm/°C