
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS2725FTL500
Manufacturer:
Package:
2725
Batch:
-
Description:
RES 500 UOHM 1% 4W 2725
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.98135
9.8135
25
0.9025
22.5625
50
0.82327
41.1635
100
0.712405
71.2405
250
0.601616
150.404
500
0.506616
253.308
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | CSS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 0.5 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 4W |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.254" W (6.81mm x 6.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.053" (1.34mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 225°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2725 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |