
Bourns Inc.
Product No:
CSS2H-5930K-2L00F
Manufacturer:
Package:
5931
Batch:
-
Description:
RES 0.002 OHM 1% 7W 5930
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.6492
16.492
25
1.52912
38.228
50
1.43925
71.9625
100
1.25932
125.932
250
1.079428
269.857
500
0.899536
449.768
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CSS2H-5930 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.591" L x 0.305" W (15.00mm x 7.75mm) |
| Base Product Number | CSS2H |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.51mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 5931 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |