Home / Circuit Breakers / CT1-B2-24-650-121-KG
CT1-B2-24-650-121-KG
Carling Technologies
Product No:
CT1-B2-24-650-121-KG
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series C
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL489
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 150 V
Current Rating (Amps) 50A