CTDR2F-471K
Central Technologies
Product No:
CTDR2F-471K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
470UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 836
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTDR2F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 470 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
DC Resistance (DCR) 355mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz