CTDR2F-561K
Central Technologies
Product No:
CTDR2F-561K
Description:
560UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 560 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
DC Resistance (DCR) 388mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz