CTDR5F-270K
Central Technologies
Product No:
CTDR5F-270K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Drum Core, Wirewound
Series CTDR5F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 1.500" Dia (38.10mm)
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Current Rating (Amps) 27 A
Height - Seated (Max) 1.449" (36.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 35A
Inductance Frequency - Test 1 kHz