CTDS3308F-331L
Central Technologies
Product No:
CTDS3308F-331L
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
330UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTDS3308F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 100kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 330 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.500" L x 0.398" W (12.70mm x 10.10mm)
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 5.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz